Underwater World - Mooloolaba

Dne 18.12.2008 jsem si vybrala společně s Mattem jeden z dárků, který nám věnoval. Bylo to potápění se žralokama.

Asi v 9:30 jsme nasedli do auta a jeli hodinu a půl z centra Brisbane na sever - do Mooloolaby. Je to menší město při pobřeží podobné Byron Bay. Opravdu moc pěkné. Zprvu jsme si prošli pavilon, prohlédly akvária a v 1 hodinu nastoupili na nácvik v potápění. Pan instruktor byl nasoukaný do potápěčského oblečku, v němž mu krásně vynikal kulatý pupek. Byl to však velmi milý pán, který pochopil, že má ve skupině o pěti lidech jednoho cizince. Nebyl až takový problém mu rozumět...jen dvě věci mi musel zopakovat při praktickém nácviku. Po teoretickém povídání nám přiřadili obleky a boty. U mě se pan instruktor napoprvé pěkně seknul. Dal mi do oblek, do kterého když jsem strčila nohy, jsem věděla, že to není zrovna to pravé ořechové. Ale pan instruktor se nevzdával a dvakrát se mě snažil do něj nasoukat. Bez úspěchu. Tak mi přinesl oblek pro velikána nejen do výšky, který mi už padnul lépe. Pak jsem měla pro změnu problém s botama. Původní 11tka obuv měla jednu botu rozbitou, tak mi byla přiřazena 12tka, v níž jsem plavala. Nakonec dobré...nešla jsem se potápět jen ve svých plavkách :-)

Po té následoval praktický nácvik potápění...dýchání s bombou na zádech, co dělat v případě některých nepříjemností a následně procházení se po dně malého akvária. Z praktického nácviku jsme šli ihned do akvária se žraloky. Vůbec netuším, kolik jich tam bylo...velkých asi deset a pak ještě nějací malí.
Když jsem lezla do akvárka v momentě jsem měla v hlavě, že jsou kolem žraloci a zapomněla v tom momentě na to, co jsme se učili o potápění. Zpanikařila jsem. Bylo to ale jen chvilka, kdy mě pan instruktor tahal nohy pod vodu a já se škrábala nahoru. Nic vážného. Jen mi pak instruktor říkal, že se musel smát. Sešli jsme jednotlivě po stupínkách na dno akvária, kde jsme se seřadili. Za mnou ve zdi byla díra, kde se schovali dva malí žraloci (cca 60 cm dlouzí). Když vyplouvali z úkrytu, oba se mi otřeli o vlasy a jeden dokonce o krk.
Pan instruktor nás fotil se žralokama...jednotlivě, v párech...Pak jsme šli v zástupu kus dál od kraje akvária - nad tunel, kde se procházeli lidi a sledovali nás. Kolem nás plavali ať už větší či menší žraloci, tak i snad 3 velcí rejnoci a velké množství menších ryb. Žraloci plavali většinou pomalu, až pak ke konci naší exkurze v jejich říši se dali víc do pohybu. To musím uznat, že jsem měla větší strach. Rozhlížela jsem se kolem sebe, kde všude jsou žraloci či rejnoci. Mnohdy byli skutečně hodně blízko. Že jsme ale byli v klidu, tak jsem ani neměla moc velký strach. Bylo to naprosto úžasné.

Po cca 40 minutách jsme vylézali z akvária. Když jsem přišla s výstupem na řadu já, na schodek si lehl jeden malý žralok. Opatrně jsem našlápla na kraj stupínku, abych mu nic neudělala. Naštěstí se vyplašil a uplaval. Až venku po vyndání regulátoru z úst jsem pocítila, že voda byla slaná :-) Vysoukali jsme se z obleků, dali si 2minutovou sprchu, obdrželi fotky a certifikáty o přežití potápění se žraloky.
Po úžasném zážitku jsme se s Mattem prošli po pobřeží, udělali si pohodový lunch time na trávě s výhledem na oceán a borce, kteří si zabouchli v autě klíčky a snažili se je společně s policajtama dostat ven (marně)...a jeli domů, kde se naložili do vyhřátého bazénu s bublinkami :-)

Když si představím potápět se se žralokama v otevřeném moři nebo oceáně, běhá mi mráz po zádech. Člověk musí kontrolovat spoustu věcí jako je správné dýchání, bezpečně se pohybovat po dně a ještě kontrolovat, co se děje kolem něj. Ve vodě je člověk více nemotorný, takže sledovat, co se děje za něm je prakticky nemožné. Dá se tu narazit na různé výlety na otevřený oceán s potápěním se v relativně bezpečných zónách, kde jsou nádherné útesy, korály, ryby a pokud žraloci, tak ne bílí. Ale jako všechna sranda, i toto stojí nemalé peníze.

Musím přiznat, že toto byl jeden z nejkrásnějších dárků, které jsem kdy dostala. Thank you a lot, Matt!

Žádné komentáře: