...pár dalších zajímavostí

 • Zajímá-li vás, jak vypadá typický Australan, pak odpovědi jsou na vaši otázku dvě. Pokud si představujete Australana v podobě chlapíka z filmu Krokodýl Dundee, pak máte na mysli člověka, co žije v outbacku Austrálie. Budiž...neberu vám to.
  Pak tu je ještě tzv. městský Australan - v mládí hubený světlovlasý se citlivou pletí a v pokročilém věku osoba kyprých tvarů se zarudlým obličejem. Austrálie je po Americe druhou zemí s nejvyšší obézní populací, a tak nepřeháním pokud typického Australana přirovnám k maskotovi Mishellin.
 • ...co mě neskutečně irituje, jsou reklamy na "zdravé" potravinářské produkty. Vezměte si například ovocný jogurt. Pokud se snažíte stravovat zdravě, do očí vás přímo praští nápis na obale "98% fat free". Tento marketingový trik naláká kde koho, dokud se lidé nezamyslí...98% fat free znamená logicky, že jogurt obsahuje pouze 2 % tuku. OK, je to méně, než obsahuje pravý smetanový nebo řecký jogurt (kolem 6 %). Když si ale uvědomíte, že 100% tuku vlastně neobsahuje nic, do čeho by se člověk s chutí zakousnul, tak se ptáte proč se udává množství tuku k poměru celému obsahu produktu. Takto výrobci postupují nejen v případě jogurtu, ale téměř všeho, kde ubrali alespoň trošku tuku než má obyčejný výrobek (např. instantní polévky, omáčky, cereálie, bonbony...). Jen v případě produktů, kde je obsah tuku spíše nutností, je uvedeno logicky např. "o 20 % méně tuku" jako je tomu u sýrů nebo margarýnů.
 • Kočky v Austrálii neslyší na "č-č". Australani na ně volají "pussy-pussy", což sice neignorují tak jako českou verzi, avšak jak už je u koček zvykem, kašlou na vás tak či onak.
 • Stejně jako ve Velké Británii, i v Austrálii se setkáte s umyvadly, kde je kohoutek zvlášť pro teplou a studenou vodu. Každý kohoutek je v jiném rohu umyvadla, takže se buď umýváte studenou vodou a nebo se opaříte :-)
 • K tomu, abyste v Austrálii zaplatili ať už za jídlo nebo jakékoliv jiné zboží či služby, nepotřebujete z 90ti % peníze v hotovosti. Všude kromě stánků se dá platit kartou. Ba dokonce placení kartou je tu tak normální jako platba v hotovosti v ČR.
 • Co se ještě platebních karet týče, tak tu z nepochopitelného důvodu mají název karet nelogicky zpřeházené. Pokud máte kreditní kartu, máte tím pádem bankovní účet na kterém nemáte žádné úspory. Když něco kartou zaplatíte, znamená to, že jdete do mínusu (tj. dlužíte bance peníze). Jednou za dva týdny či měsíčně vám chodí výpis z banky s položkami, které jste kreditní kartou platili a musíte celou částku tedy do určitého data bance splatit nebo vám účtuje úroky. Naopak karta debitní vám umožňuje platit ze svých vlastních úspor. Logicky slovo debitní znamená, že čerpáte to, co nemáte...
 • Jelikož kreditní kartu tu vlastní každý "blbec", tak se pak mnozí dostávají do značných finančních problémů, kdy utratí tolik bankovních peněz, že nemají na zpětném zaplacení.
 • Pokud vám vadí nespočet reklam v průběhu pořadů vysílaných na Nově či Primě, pak máte v podstatě ještě štěstí. Všechny australské veřejné programy vysílají totiž reklamy po 10ti minutách. Tím pádem si hodně rychle rozmyslíte, zda vám stojí za to strávit koukáním na váš oblíbený film dvojnásobek vašeho volného času. Není tedy vůbec div, že je tu v trendu si kupovat filmy na DVDčkách nebo si jej pořídit na pár dní z půjčovny.
 • Co si pamatuji, tak jsem si v ČR sama osobně nikdy nestěžovala na zdravotní systém. Člověk si našel na doporučení přátel či rodiny praktického lékaře, který jej v případě větších či specifických problémů poslal k odborníkovi. Tento postup tu také funguje, avšak...Stěžovali jste si někdy, že jste byli u doktora objednaní na 10tou hodinu a na řadu jste přišli až v poledne? Přiznám se, já ano. Tady se vám to v podstatě taky může stát. Co se vám ale nestane ve většině případů v ČR je, že se na prohlídku ke státnímu doktorovi dostanete až za několik měsíců. Pokud máte akutní bolesti zubů a nemáte soukromé zdravotní pojištění, počkáte si pár měsíců a ještě za prohlídku či zákrok zaplatíte. Je to tím, že daně jsou v Austrálii nízké, a tak plátci daně neplatí tolik, aby bylo státem placených doktorů dostatek pro místní populaci.
  A tak většina lidí v Austrálii si platí soukromé zdravotní pojištění. To vám však nepokryje celé vaše náklady v případě operací a jiných zákroků. Pokud si potřebujete poležet v nemocnici, zaplatíte 1000 AUD za 1 noc (cca 3x více než platíte ve **** či ***** hotelu v Sydney).
 • Jakmile si koupíte kousek oblečení, pár bot, mobilní telefon apod. zeptejte se na délku reklamace. V tu chvílu prodavači/čce ztuhne úsměv a začne téměř koktat. Obchodníci totiž tuto otázku od kupujících vůbec nečekají. Tady se spotřební zboží bere jako spotřební, čímž se má na paměti, že když začnete věc užívat, tak ji "spotřebujete". Stuhlé výrazy v obličejích prodavačů už jsem párkrát zahlédla, stejně tak mých společníků, kteří se při společných nákupech mé otázce velmi divili. Na svou otázku většinou dostanu odpověď typu, že pokud bude něco špatně s daným výrobkem, mám jej zanést do obchodu s účtenkou a oni se o reklamaci postarají...a u značkových věcí mi odpoví, že maximální reklamační lhůta je 1 rok, pokud si nepřikoupím více letou záruku.

Žádné komentáře: